درباره استرالیا

استرالیا کشوری است با 7.686.850 کیلومترمربع وسعت که ششمین کشور پهناور جهان به شمار می آید. از نظر جغرافیایی، این کشور در نیمکره جنوبی کره زمین قرار دارد و با هیچ کشوری مرز خاکی ندارد. همانطور که از نقشه این کشور نیز پیداست، مرزهای استرالیا از شرق به اقیانوس آرام، از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی و از غرب به اقیانوس هند می رسد. مرز شمالی استرالیا به چندین دریا و خلیج ختم می شود. در واقع استرالیا سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه، کوچکترین قاره دنیاست.

استرالیا تقریبا سرزمین همواریست که مانند جزیره ای در اقیانوس آرام قرار گرفته و اقیانوس آرام را از اقیانوس هند جدا می کند. از نظر زمین شناسی، استرالیا پیرترین خشکی کره زمین به حساب می آید. ناحیه غرب استرالیا به فلات غربی این کشور و شرق آن به رشته کوه های جداکننده ختم می شود که بین این دو ناحیه را زمینی پست و هموار قرار دارد.

به دلیل وسعت و پهناوری استرالیا، از نظر آب و هوایی این کشور شرایط مختلفی را در سرتاسر پهنه خود دارد بطوریکه می توان دمای یخ زدگی را در مناطق کوهستانی و هوای گرمسیری و بالاتر از 50 درجه سانتیگراد را در مناطق شمال غرب این کشور تجربه کرد. در حالت کلی تقسیم بندی فصول برای استرالیا، به جز مناطق شمالی این کشور که فقط شامل دو دوره کم باران و پرباران است، همان فصول چهارگانه بهار، تابستان، پاییز و زمستان است.

 

 

 

اطلاعات عمومی

 

استرالیا یکی از کشورهای عضو مجموعه کشورهای مشترک المنافع یا همسود است. این مجموعه شامل 53 کشور، از جمله استرالیا است که به جز موزامبیک و کامرون که مستعمره اسپانیا بوده اند، تمامی آن ها مستعمره بریتانیای کبیر بوده اند. استرالیا نیز یکی از قلمروهای بریتانیای کبیر بوده است که در سال 1901 از این کشور جدا شده و اعلام استقلال کرده است. در حال حاضر، ملکه الیزابت دوم به عنوان نمادی برای همبستگی در بین تمامی کشورهای همسود شناخته می شود.

استرالیا از نظر وسعت، دومین کشور پهناور در بین کشورهای همسود است که پایتخت آن شهر کانبرا است و سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا به شمار می روند.

 

 

 

اوضاع سیاسی و اجتماعی

 

استرالیا دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و مانند سایر کشورهای مشترک المنافع، ملکه الیزابت بالاترین مقام سلطنتی این کشور محسوب می شود. از نظر مقامات سیاسی، در این کشور پس از ملکه الیزابت، فرماندار کل قرار دارد و پس از آن فرمانداران هر ایالت هستند که توسط فرماندار کل منسوب می شوند. اما از نظر اجرایی در استرالیا شخصیت اول نخست وزیر است که پس از انتخاب موظف به تشکیل دولت و چرخاندن امور مملکتی در این کشور است. فرآیند دموکراتیکی که استرالیا برای انتخاب نخست وزیر از آن پیروی می کنند به این صورت است که ابتدا مردم نمایندگانی را برای مجلس این کشور برمی گزینند، پس از آن رییس هر حزبی که کرسی بیشتری در مجلس را از آن خود کرده بود به عنوان نخست وزیر شناخته می شود و کابینه دولت خود را شکل می دهد.

 

استرالیا به شش ایالت و دو قلمرو تقسیم می شود که در جدول زیر آورده شده اند. از نظر سیاسی اختیارات قلمروها، از ایالات این کشور کمتر است.

 

 

 

 

 

 

 

بر اساس آمارهای گرفته شده در سال 2001، بیش از 70 درصد جمعیت استرالیا مسیحی هستند و تقریبا 16 درصد آنها از هیچ آئینی پیروی نمی کنند. پس از این دو گروه، مذاهب بوداییسم و اسلام هرکدام با کمتر از 2 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

 

 

تاریخ استرالیا

 

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه تاریخی و زمین شناسی، ساکنان جنوب آسیا در پی شکار و تامین غذای خود، پس از مهاجرت به سرزمینهای مختلف، حدود چهل و دو هزار سال قبل، از سمت شمال استرالیا وارد خاک این سرزمین شدند و تاریخ بشریت در این کشور را آغاز کردند. در سال 1606 میلادی، برای اولین بار هلندیها بودند که وارد جزیره کیپ یورک شدند و در قسمتی از سرزمین استرالیا را که امروزه با نام کویینزلند می شناسیم، کشف کردند. آنها نام این سرزمین را هلندنو گذاشتند. هلندیها پس از آن به کشف مناطق مختلف پرداختند. در سال 1770 میلادی و پس از ورود جیمز کوک بریتانیایی به شرق استرالیا، سیدنی امروزی کشف شد و پس از نامگذاری آن به نیوساوت ولز، به عنوان یکی از مستعمره های بریتانیای کبیر معرفی شد.

در ابتدا بریتانیا از سرزمین استرالیا به عنوان تبعیدگاهی دورافتاده برای زندانیان خود استفاده می کرد و اکثر آنها را به منطقه ولز جنوبی می فرستاد ولی کمی بعد، افراد به انتخاب خود به دیگر ایالتهای این سرزمین مهاجرت کردند. در سال 1900 ملکه ویکتوریا استقلال سیاسی را به استرالیا اعطا کرد ولی استرالیا به طور رسمی از اول ژانویه سال 1901 اعلام استقلال کرد و از آن زمان تاکنون عضو کشورهای مشترک المنافع یا همسو است.

 

 

کیفیت زندگی

 

اصطلاح “کیفیت زندگی” دارای استفاده وسیعی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، سیاست و توسعه روابط بین الملل در کشورهاست که نباید با مفهوم “استاندارد زندگی” اشتباه گرفته شود زیرا شاخصهای اندازه گیری این دو با هم متفاوت است. برای اندازه گیری کیفیت زندگی، به شاخصهایی مانند محیط زیست، سلامت جسمی و روانی، تفریح و اوقات فراغت و تعلق اجتماعی در جامعه نیازمندیم در حالیکه برای اندازه گیری استاندارد زندگی بیشتر به درآمد افراد جامعه توجه می شود.

در واقع کیفیت زندگی بیانگر وضعیت ساکنین یک منطقه یا کشور است. در سالهای اخیر شاخصهای دیگری نیز در اندازه گیری کیفیت زندگی تاثیرگذار بوده اند، ازجمله: آزادی، گستردگی کیفیت زندگی و روابط اجتماعی افراد در آن جامعه.

بر اساس گزارش سایت usnews در سال 2018، استرالیا از نظر کیفیت زندگی در رتبه هفتم قرار دارد. بر اساس بیستمین گزارش سالانه سایت mercer در سال 2018، سیدنی رتبه دهم را از نظر کیفیت زندگی در بین بیش از 450 شهر دنیا به خود اختصاص داده است.

 

 

 

سیستم آموزشی و تحصیلی

 

در استرالیا سیستم آموزشی شامل سه مرحله دبستان، راهنمایی و دبیرستان است که هر کدام بر اساس قوانین ایالتی که طول تحصیل در این مقاطع در هر ایالت متفاوت است. تحصیل در استرالیا تا 15 سالگی و یا پایان سال دهم تحصیلی اجباری است و دانش آموزان پس از پایان سال دوازدهم دبیرستان یا کالج خود، دیپلم سال دوازدهم خود را به عنوان گواهی ورود به آموزش عالی یا دانشگاه دریافت می کنند.

متقاضیان برای ورود به دانشگاه های استرالیا و گذراندن دوران آموزش عالی خود، باید دیپلم سال دوزادهم خود را ارائه دهند که بر طبق نمره دریافتی آن توانایی آنها برای ادامه تحصیل در دانشگاه ارزیابی می گردد. این ارزیابی در ایالتهای مختلف، متفاوت است. استرالیا دارای 39 دانشگاه و 49 کالج هستند. کالجها بر طبق قوانین ایالتی که در آن قرار دارند می توانند تا مدرک معادل مدرک کارشناسی ارشد را به متقاضیان ارائه دهند.

 

 

 

 

 

 

وضعیت کاریابی و مشاغل

 

استرالیا به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در دنیا، با توجه به نسبت جمعیت به وسعت کشور خود، بازار کار بسیار بالایی دارد که همین امر دلیل بسیاری از مهاجرتها به این کشور است. یکی از روشهای موثر برای پیدا کردن کار در استرالیا، ثبت نام در سایت های کاریابی این کشور است که برخی از این سایت ها را در جدول زیر آورده ایم.

 

 

 

 

 

یکی دیگر از راه های کاریابی در استرالیا استفاده از روزنامه های این کشور است. در تمامی روزنامه ها در ایالت های مختلف، ستونی با عنوان position weekend قرار دارد که متقاضیان کاریابی می توانند از آن برای دستیابی به شغل مورد نظر خود استفاده کنند.

You don't have permission to register