درباره بریتانیا

بریتانیا متشکل از انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است که به صورت پادشاهی متحده است. در این میان کشور انگلستان بیشترین جمعیت و مساحت را داراست. انگلستان حدود دو سوم (65 درصد ) جزیره بریتانیا و مناطق دریایی جزیره وایت و جزایر اسلیلی را تشکیل می دهد. بریتانیا از جنوب به وسیلۀ کانال مانش از فرانسه و به وسیلۀ دریای شمال از شبه جزیرۀ اسکاندیناوی جدا شده است. ساحل غربی ولز، دریای ایرلند و سواحل اسکاتلند، اقیانوس اطلس است.

این کشور در شمال اروپای غربی واقع شده، با مساحتی به وسعت 242495 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 66 میلیون نفر؛ بیش از چهار پنجم جمعیت کل بریتانیا را انگلستان تشکیل می دهد.

به استثتاء ایرلند جنوبی که به ایرلند شمالی مرز مشترک دارد؛ نزدیکترین کشور اروپایی به بریتانیا، فرانسه می باشد که حدود 34 کیلومتر فاصله دارد و به وسیلۀ یک تونل در نزدیکی فولکستون به یکدیگر متصل شده اند. این تونل که در زیر دریا قرار دارد، طولانی ترین تونل زیردریایی در جهان است. این منطقه را کانال مانش می نامند.

در انگلستان نیز رودخانه های متعددی وجود دارد که یکی از آن رودخانه مشهور تایمز است که از لندن عبور می کند. این رودخانه طولانی ترین رودخانه در انگلستان و دومین رودخانه طولانی بریتانیا است و در نهایت به دریای شمال می ریزد. پوشش گیاهی سرسبز و جذاب به همراه رودخانه های متعدد و چشم نواز، بر زیبایی های انگلستان افزوده اند و هرساله میلیون ها نفر از سراسر جهان برای بازدید از این طبیعت بی نظیر به این کشور سفر می کنند.

 

 

 

رودخانه تایمز انگلستان

 

 

 

همجواری بریتانیا با دریای ایرلند، اقیانوس اطلس و دریای شمال، خط ساحلی گسترده ای را برای این کشور رقم زده است.

این خط ساحلی گسترده منابع طبیعی زیبایی را موجب شده است. زمستان های مرطوب و پر بارش با آب و هوایی معتدل، به همراه تابستان های خنک و لذت بخش از ویژگی های این سرزمین می باشد.

بارش بسیار زیاد در طول سال معمول است. آب و هوای بریتانیا توسط موقعیت دریایی و حضور جریان غربی کنترل شده است. متوسط پایین ترین دما حدود 1 درجه سانتیگراد و متوسط بیشینه دما حدود 21 درجه سانتیگراد است. بخش غربی انگلستان به دلیل همجواری با اقیانوس اطلس از آب و هوای شرجی تر و پربارش تری نسبت به بخش شرقی برخوردار است.

حدود 5000 سال پیش، مرکز بریتانیا پوشیده از جنگل های ضخیم بود. از چند هزار سال پیش، این جنگل ها توسط کشاورزان باستانی پاکسازی شدند و امروز تنها حدود 10 درصد از زمین های انگلستان جنگل است. به واسطۀ وجود طیف های مختلف زمین شناسی در این کشور، طیف وسیعی از گونه های جانوری و گیاهی به همراه مناظر بکر و دیدنی قابل مشاهده است.

 

 

 

جنگل های بریتانیا

 

 

بریتانیا یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد حضور داشته و حق وتو دارد.

 

 

 

 

 

 

اطلاعات عمومی

 

 

بزرگترین شهر بریتانیا لندن است که حدود 8.8 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر دارای قدمتی 2000 ساله است. این شهر از نظر تعداد مهاجران خارجی، در رتبۀ دوم کشورهای جهان قرار دارد.

سیستم حمل و نقل پیشرفته، یکی از علل توسعۀ گردشگری در این کشور می باشد. زبان رسمی این کشور انگلیسی است. واحد پول بریتانیا، پوند استرلینگ است. این واحد پولی در کنار دلار آمریکا، یکی از قدرتمندترین پول های دنیاست که در دادوستد بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. انگلستان با وجود عضویت در اتحادیه اروپا، جزء معدود کشورهایی است که یورو را به عنوان پول رسمی نپذیرفت.

از دیگر شهرهای مهم بریتانیا می توان به لیورپول، بیرمنگام، ادینبورگ، منچستر و لیدز اشاره کرد. بیرمنگام دومین شهر پر جمعیت انگلستان است و غالب ساکنان این شهر در بخش خدمات مشغول به فعالیت هستند. منچستر شهری با 26 ورزشگاه فوتبال، دارای بیشترین آکادمی های آموزش فوتبال می باشد و فاصلۀ آن از لندن با قطار 2 ساعت می باشد.

انگلیسی ها به ادب و هنر کشور خود بسیار می بالند. برخی از نویسندگان بزرگ دنیا انگلیسی هستند؛ از جمله ویلیام شکسپیر، چارلز دیکنز و رابرت برنز. رویلینگ، نویسنده کتاب هری پاتر، نیز انگلیسی است. ورزش های فوتبال، راگبی، کریکت، بوکس و گلف همه در بریتانیا اختراع شد.

بیشتر مناطق بریتانیا ارتفاع کمی از سطح دریا دارند. بیشتر ارتفاعات در شمال، شمال غربی و جنوب غربی این کشور است که عمدتا به صورت تپه ای می باشند. پیچیدگی زمین شناسی بریتانیا به طور قابل توجهی در ساختار صخره های ساحلی آن مشخص است.

صفحات سنگ آهک، سنگ های گرانبها و کربن فشرده با نهرهای بزرگ، حوضچه ها و … همه نمایانگر پیشینۀ زمین شناسی پیچیدۀ این ناحیه از کرۀ زمین می باشد.

سرزمین بریتانیا در طی دوره های مختلف عصر یخبندان از اروپای اصلی جدا شده است و به واسطۀ همین، تنوع گونه های گیاهی کمتری نسبت به سایر بخش های اروپا دارد. برخی از گونه های مدیترانه ای در دره های سرپوشیده و تقریبا نیمه گرمسیری جنوب غربی وجود دارد، در حالی که پوشش گیاهی مانند تندرا در بخش های دریایی شمال شرقی یافت می شود.

 

 

 

 

زمین شناسی بریتانیا

 

 

 

 

 

 

 

اوضاع سیاسی و اجتماعی

 

 

 

بریتانیا دارای تاریخچه ای طولانی است که به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. انگلستان از سال 1707، زمانی که به اسکاتلند پیوست و پادشاهی بریتانیا را تشکیل داد، تا کنون دولت مستقل خود را نداشته است.

 

 

 

اوضاع اجتماعی بریتانیا

 

 

 

 

انگلستان، بریتانیا و بریتانیای کبیر متفاوت از هم می باشند.

 

تفاوت بریتانیای کبیر

 

 

 

پادشاهی بریتانیا

 

 

 

ایجاد پادشاهی بریتانیا در سال 1801 آغاز شد، زمانی که اتحاد بین پادشاهی بریتانیا و پادشاهی ایرلند به وجود آمد و بریتانیا و ایرلند را ایجاد کرد.

در دهه 1920، جنوب ایرلند به استقلال دست یافت و نام کشور مدرن انگلستان به “بریتانیا و ایرلند شمالی” تبدیل شد.

مرکز انگلستان، لندن، مرکز اسکاتلند، ادینبورگ، مرکز ولز، کاردیف و مرکز ایرلند شمالی، بلفاست است.

سیستم حکومت بریتانیا در طول قرن ها توسعه یافته است. پادشاهان پس از مشورت با شورای رهبران مذهبی و نجیبان حکومت می کردند. این شورا در نهایت تبدیل به پارلمان شد که اکنون تمام قوانین کشور را تصویب می کند.

امروزه، پادشاه (که می تواند پادشاه یا ملکه باشد) قدرت واقعی ندارد. انگلستان در بخش جنوبی جزیره بریتانیا قرار دارد که بخشی از کشور بریتانیا است. بریتانیا شامل مناطق اداری انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است. هر منطقه در سطح خودمختاری متفاوت است، اما همه آنها بخشی از بریتانیا هستند.

شکل حکومت در بریتانیا، سلطنت قانون اساسی با حکومت مجلس است. اسکاتلند و ولز، کشورهای مستقل نیستند، اما در رابطه با حکومتداری داخلی، در برخی از امور خودمختار هستند.

 

 

تنوع نژادی در بریتانیا به صورت زیر است:

 

تنوع نژادها در بریتانیا

 

 

همانطور که نمودار نیز نشان می دهد، آسیایی ها بیشترین اقلیت نژادی بریتانیا را تشکیل می دهند.

83.1 درصد جمعیت این کشور در مناطق شهری زندگی کرده و تنها 16.9 درصد در روستا زندگی می کنند؛ با وجود این بیش از دو سوم زمین های بریتانیا (حدود 63.7 درصد) را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند و بدین ترتیب از حیث تولیدات کشاورزی، جزء کشورهای با بالاترین میزان تولید در کشاورزی می باشد.

 

 

اقلیت های مذهبی بسیاری در بریتانیا زندگی می کنند. یکی از بالاترین اقلیت های مذهبی در انگلستان، اسلام است.

 

 

مذاهب انگلستان

 

 

 

 

 

 

کیفیت زندگی

 

 

 

بریتانیا بیش از 500 سال است که یک کشور تجاری پیشرو است.

در قرن نوزدهم، صنعت بریتانیا به این کشور کمک کرد تا این کشور قدرتمندترین کشور در جهان باشد و هنوز هم یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان است.

 

 

 

کیفیت زندگی در انگلستان

 

 

 

بر اساس گزارش سایت usnews در سال 2018، انگلستان از نظر شاخص کیفیت زندگی در رتبۀ دوازدهم دنیا قرار دارد.

 

 

شاخص کیفیت زندگی بریتانیا

 

 

 

 

 

 

 

 

سیستم آموزشی و تحصیلی

 

 

 

بسیاری از دانشگاه های بریتانیا، علی الخصوص انگلستان، بالاترین رتبه های جهانی را دارند؛ مانند دانشگاه کمبریج، کالج امپریال لندن، دانشگاه آکسفورد و کالج لندن.

آغاز مقطع ابتدایی در این کشور 5 سالگی می باشد. نظام آموزشی برای انگلستان، ولز و ایرلند شمالی به صورت زیر است:

 

 

سیستم تحصیلی بریتانیا

 

 

لازم به ذکر است نظام آموزشی برای اسکاتلند با سایر کشورهای بریتانیا متفاوت است.

 

 

 

سیستم تحصیلی اسکاتلند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وضعیت کاریابی و مشاغل

 

 

 

بهترین راه در بریتانیا برای یافتن شغلی متناسب با شرایط و تحصیلات خود، مراجعه به سایت های کاریابی است.

این سایت ها با توجه به نیاز بازار کار کشور به صورتی برنامه ریزی شده اند تا هم در وقت و هم در هزینه کارجو صرفه جویی شده و فرد متقاضی کار می تواند با بررسی شرایط کار و مقایسه آن با وضعیت موجود خود، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کرده و از طریق راهنمایی های سایت موردنظر، با کارفرما ارتباط برقرار کند.

همچنین این سایت ها دارای بخش هایی جهت تماس و ارائه مشاوره و راهنمایی به کارجویان متناسب با رزومه کاری و تحصیلی آن ها هستند.

علاوه بر سایت های کاریابی، متقاضیان می توانند از راه های دیگری نیز برای به دست آوردن شغل مناسب خود اقدام به جستجو کنند از جمله: روزنامه ها و نشریاتی که به طور پیوسته آگهی های استخدام مشاغل گوناگون را در خود ثبت می کنند، سایت شرکت هایی که در حال استخدام نیروی کار هستند و مراجعه به سفارت انگلستان (حتی اگر در کشور دیگری هستید، می توانید با مراجعه به سفارت انگلستان از فرصت های شغلی موجود در انگلستان مطلع شوید)

در انگلستان برای مشاغلی مانند مهندسی های فنی، معمار، تحلیلگر، طراح و برنامه نویس، متخصص محیط زیست، پزشک، معلم، آشپز، نوازنده و یا رقصنده فرصت های شغلی زیادی وجود دارد.

مهمان داری و گردشگری و خرده فروشی نیز دو شغلی هستند که درخواست جذب نیروی کار بالایی در سطح انگلستان دارند.

 

در جدول زیر انواع موسسات کاریابی فعال بریتانیا معرفی شده اند که می توان برای یافتن شغل متناسب با شرایط خود، از آن ها استفاده کرد.

 

 

 

سایت های کاریابی بریتانیا

 

 

You don't have permission to register