درباره کانادا

کانادا کشوری است در شمال قاره آمریکای شمالی که از سه جهت به سه اقیانوس اطلس، آرام و منجمد شمالی گسترده شده است که بخش زیادی از خاکش به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال تقریبا خالی از سکنه است. کانادا از نظر مساحت، با 9.98 میلیون کیلومترمربع دومین کشور پهناور جهان بعد از روسیه به حساب می آید. مرز کانادا با ایالات متحده، 8891 کیلومتر است که بلندترین مرز زمینی در جهان به شمار می آید.

با وجود وسعت بالای این کشور، جمعیت آن حدود 36.71 میلیون نفر در سال 2017 آمارگیری شد که در مقایسه با کشور همسایه خود، ایالات متحده، که چیزی در حدود 325.7 میلیون نفر در سال 2017 بیان شده است نسبتی 11.27 درصدی دارد.

آب و هوای کانادا به دلیل نزدیکی به قطب شمال در اغلب مناطق سرد است تا جایی که کرانه اقیانوس آرام در زمستان ها دمایی نزدیک به دمای یخ زدگی را دارد. هرچه به سمت مناطق جنوب غربی این کشور پیش می رویم از سردی هوا کاسته می شود تا جایی که شهر ونکوور دارای آب و هوای معتدل است. با توجه به آب و هوای این کشور، بدیهی است که بیشتر بارش های آسمانی به صورت برف بوده و در زمستان های تمامی کانادا شاهد برف های سنگین است.

 

 

اطلاعات عمومی

 

پایتخت کانادا شهر اتاوا است و تورنتو، مونترال و ونکوور به ترتیب بزرگترین شهرهای آن به حساب می آیند. تورنتو با جمعیتی در حدود 5.5 میلیون نفر بزرگترین شهر کانادا به شمار می رود. جالب است بدانید مونترال، مرکز ایالت کبک، پس از پاریس بزرگترین شهر فرانسوی زبان جهان به حساب می آید و ونکوور به انتخاب سازمان ملل متحد، زیباترین و بهترین شهر جهان است.

 

از نظر جغرافیایی کانادا به 5 منطقه اصلی تقسیم می شود:

 

 

 

اوضاع سیاسی و اجتماعی

 

حکومت کانادا، یک حکومت دموکراتیک فدرال است که توسط دو بخش حکومتی ایالتی و کشوری اداره می شود. در راس ساختار حکومتی کانادا پادشاه یا ملکه الیزابت (ملکه بریتانیای کبیر) قرار دارد و پس از آن به ترتیب دولت فدرال، مجلس سنا و مجلس عوام، دولتهای ایالتی و فرماندار کل (به عنوان نماینده ملکه الیزابت) و در نهایت رای دهندگان و شهروندان کانادا قرار دارند. در واقع حکومت کانادا، یک حکومت پادشاهی مشروطه یا مشروطه فدرال، همراه با نظام و دموکراسی پارلمانی است.

از نظر تقسیمات سیاسی، کانادا به 10 استان (ایالت) و 3 ناحیه یا قلمرو تقسیم شده است که استانها درجه آزادی عمل بیشتری از دولت مرکزی، نسبت به قلمروها دارند اما هرکدام از استانها و قلمروها مجلس قانونگذاری مخصوص به خود را دارند. از جمله وظایف استانها چرخاندن برنامه های اجتماعی کشور و کمک به دولت فدرال در جمع آوری مالیات در سطح کشور است. تقسیم سرمایه کل کشور در بین استانها به عهده دولت مرکزی است. دولت مرکزی همچنین عهده دار معرفی برنامه های ملی خود در سطح کشور است ولی هر کدام از استانها اختیار تصمیم گیری برای حضور یا عدم حضور در این برنامه ها را دارند.

 

نقشه استانی کانادا

استان های کانادا

 

 

 

با وجود نسبت کم جمعیت به وسعت این کشور در مقایسه با سایر کشورها، این کشور دارای فرهنگ ها و قومیت های بسیار بالایی است تا جایی که بیش از 200 فرهنگ مختلف در کانادا وجود دارد. بر اساس سرشماری سال 2011 در این کشور تنوع نژادی و قومیتی در کانادا به صورت نمودار است.

 

 

تنوع قومی و نژادی در کانادا

جمعیت شناسی کانادا

 

 

کانادا به دلیل آزادی مذاهب و ادیان، تنوع گوناگونی در این زمینه مشاهده می شود. تقریبا 77 درصد از جمعیت این کشور مسیحی هستند  که 43.6 درصد آنها کاتولیک هستند که بزرگترین گروه مذهبی کشور به شمار می روند. 16.5 درصد از کانادایی ها اظهار کرده اند که مذهب خاصی ندارند و مابقی به مذاهبی به غیر از مسیحیت معتقدند که بزرگترین آنها اسلام است.

 

 

کیفیت زندگی

 

اصطلاح “کیفیت زندگی” دارای استفاده وسیعی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، سیاست و توسعه روابط بین الملل در کشورهاست که نباید با مفهوم “استاندارد زندگی” اشتباه گرفته شود زیرا شاخصهای اندازه گیری این دو با هم متفاوت است. برای اندازه گیری کیفیت زندگی، به شاخصهایی مانند محیط زیست، سلامت جسمی و روانی، تفریح و اوقات فراغت و تعلق اجتماعی در جامعه نیازمندیم در حالیکه برای اندازه گیری استاندارد زندگی بیشتر به درآمد افراد جامعه توجه می شود.

در واقع کیفیت زندگی بیانگر وضعیت ساکنین یک منطقه یا کشور است. در سالهای اخیر شاخصهای دیگری نیز در اندازه گیری کیفیت زندگی تاثیرگذار بوده اند، ازجمله: آزادای، گستردگی کیفیت زندگی و روابط اجتماعی افراد در آن جامعه.

بر اساس گزارش سایت usnews در سال 2018، کانادا قبل از کشورهایی چون سوئد، دانمارک، نروژ، سوییس، فنلاند و استرالیا در رتبه اول از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته و در مجموع با بررسی شاخصهای مختلفی چون توسعه، شهروندان، تاثیرات فرهنگی، انگیزه، قدرت و … (که هرکدام زیرساخصهای متفاوتی برای بررسی و ارزیابی دارند) در رتبه سوم بین کشورهای دنیا قرار دارد.

براساس تحقیقات انجام شده 6 کشور برتر دنیا از منظر کیفیت زندگی به ترتیب کانادا، سوئد، دانمارک، نروژ، سوییس و فنلاند هستند.

 

 

 

 

سیستم آموزشی و تحصیلی

 

وظیفه اجرا و نظارت بر آموزش در کانادا در حوزه اختیارات ایالتها و قلمروهای این کشور است و دولت فدرال در آن دخالتی ندارد. اگرچه در تمامی مدارس کانادا آموزش به شهروندان از سن 5 سالگی تا 18 سالگی (مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان) را پوشش می دهد، اما بسته به ایالت و قلمرو محل سکونت شهروندان،  آموزش این کشور دارای سطح بندی متفاوتی است. با این وجود آموزش پایه در این کشور برای کلیه شهروندان کانادایی، رایگان است.

 

 

 

تحصیلات پس از مقطع دبیرستان بر اساس انتخاب هر فرد ممکن است متفاوت باشد. تحصیلات عالیه در کانادا عموما در دو مرکز دانشگاه یا کالج ادامه می یابد. تفاوت اصلی دانشگاه و کالج، در نوع آموزش و نیز مدرک صادره از طرف مرکز آموزشی برای هر فرد است. کالج ها در واقع همان مراکز فنی و حرفه ای در کشور کانادا هستند که برای آماده سازی فرد جهت ورود به بازار کار متقاضی را آموزش می دهند و پس از پایان دوره تحصیلات، به فرد گواهینامه پایان دوره ارائه می کنند. اما دانشگاه ها بیشتر از جهت ورود فرد به زمینه های تئوری و آکادمیک تلاش می کنند و پس از پایان دوره تحصیلات، به فارغ التحصیلان هر رشته، مدرک تحصیلی ارائه می دهند. البته فارغ التحصیلان کالجها می توانند پس از اتمام دوره خود و دریافت گواهی پایان دوره، جهت ورود به دانشگاه ها اقدام کنند و با تطبیق دروس گذرانده شده با واحدهای درسی دانشگاهی در رشته مورد نظر وارد دانشگاه ها شوند.

 

 

وضعیت کاریابی و مشاغل

 

با توجه به گستردگی سرزمینی کانادا و نیز وجود فرهنگهای گوناگون در این کشور، زمینه های کاری متفاوتی در هر ایالت و منطقه وجود دارد که برای اطلاع از آنها و ثبت نام در هر یک از این گزینه ها، باید به سایت مربوط به هر ایالت مراجعه کرده و فرمهای مربوط به شغل انتخابی را پرکنید تا پس از بارگذاری رزومه و ارزیابی آن به شما اطلاع داده شود. برای دسترسی به سایت کاریابی هر ایالت میتوانید از جدول زیر استفاده نمایید.

 

 

 

 

علاوه بر کارهای موجود در هر ایالت که در حوزه اختیارات آن ایالت یا منطقه است، دسته ای از کارهای فدرال هم هستند که متقاضیان برای دستیابی به این مشاغل باید به سایتهای جداگانه ای که در سطح فدرال کار می کنند مراجعه کنند. در جدول زیر آدرس برخی از این سایت ها را آورده ایم.

 

 

سایت های کاریابی در کانادا

سایت کار کانادا

 

 

آمارهای منتشر شده نشان می دهد بیشترین مشاغل مورد نیاز در سال 2017 در کانادا مربوط به رشته های صنایع، استخراج معدن، نفت و بهداشت و درمان بوده است و به گزارش سایت Randstad سال 2018 نمایندگی فروش و کارگزاری محصولات متفاوت در کانادا به عنوان دومین شغل پرمتقاضی، بعد از دسته شغلی کارگران عمومی قرار گرفته اند.

به طور کلی، 20 شغل پرمتقاضی کانادا در سال 2018 به ترتیب عبارتند از: نمایندگان فروش، مدیر فروش، مشاور مدیریت کسب و کار، مدیر پروژه های مهندسی، مهندس هوا فضا، تحلیلگر کسب و کار، حسابدار، دستیار امور اداری، مدیر پروژه IT و مهندس نرم افزار، مهندس مکانیک، راننده کامیون، تکنسین صنعتی، جوشکار، مربی کالج یا فنی حرفه ای، داروساز، روانشناس، پزشک خانواده، پرستار، خلبان.

You don't have permission to register