درباره چین

کشور چین یکی از پهناورترین کشورها در شرق آسیاست که پرجمعیت ترین کشور دنیا محسوب می شود. نام این کشور برگرفته از نام خاندان سین است که بر این کشور حکومت می کردند. 

جغرافیا و اقلیم

 

 

کشور پهناور چین، واقع در شرق قاره آسیا، دارای جغرافیا و اقلیم خاصی می­باشد.

این کشور دارای جمعیتی بالغ بر 1.417.000.000 نفر می­باشد و از نظر مساحت خشکی، سومین کشور پهناور دنیا است که از شرق تا مرکز آسیا را در بر می ­گیرد.

این گستره پهناور، طولانی­ ترین مرز خشکی را برای این کشور رقم زده است (22.117 کیلومتر). چین همسایگان فراوانی دارد که از مهم­ترین آن­ها می­توان به روسیه، هند و کره اشاره کرد.

همچنین چین با اقیانوس آرام، دریای زرد، دریای چین شرقی، خلیج کره و دریای چین جنوبی و … مرز آبی دارد که سبب اتصال این کشور به آب­ های آزاد دنیا شده است.

 

 

 

مهاجرت به چین

 

 

 

 

نقشه کشور چین

 

 

 

چین از لحاظ تنوع آب ­و ­هوایی جزء کشورهای با بالاترین تنوع آب ­و هوایی است. گستره پهناور این کشور، پوشش ­های گیاهی و اختلاف دمایی متنوعی را رقم زده است.

از شمال به جنوب و از شرق به غرب تفاوت حیرت­ انگیزی در نوع پوشش گیاهی مشاهده می ­شود.

بیشتر زمین­ های زراعی در چین در کنار دو رودخانۀ بزرگ یانگ تسه و هوانگ­او قرار دارد و اطراف هر یک از این دو رودخانه، مرکز تمدن­ های بزرگ چین باستان است.

در بخش شرقی چین، در امتداد سواحل دریای زرد و دریای چین، دشت­ های آبرفتی گسترده وجود دارد که به واسطۀ آن نقاط پرجمعیتی در آن­جا پدید آمده است؛ اما در ساحل دریای جنوب چین بیشتر کوهپایه است و جنوب چین تحت تأثیر تپه و کوهستان قرار دارد.

با حرکت از شرق به سمت غرب چین، پوشش گیاهی و آب­ و هوا دست­خوش تغییرات گسترده ­ای می­شود، شمال دارای دشت­ های آبرفتی بسیار عالی؛ جنوب دارای سنگ­ های آهکی بسیار بزرگ که در محدودۀ تپه ­ای واقع شده­ اند تا به ارتفاعات بلند کوه ­های هیمالیا در مرز نپال می­ رسد.

بسیاری از سلسله مرزهای جنوب غربی چین (مرزهای مشترک با لائوس، برمه و ویتنام)، کوه­ های بلند و دره ­های عمیق است. شمال غرب نیز دارای فلات­ های بلند در میان گسترۀ بیابان ­های پهناور می ­باشد.

 

 

 

 

آب و هوای مناطق چین

 

 

 

 

چین در راستای تحقق اهداف توسعۀ اقتصادی و اجرای سیاست ­های توسعه و ارتقای محیط زیستی، اقدام به گسترش جنگل­ های مصنوعی نموده است و از این حیث مقام اول در جهان را داراست.

مساحت این جنگل­ ها بالغ بر 46 میلیون هکتار می­باشد که 26% از کل جنگل ­های مصنوعی جهان را شامل می­ شود.

 

 

 

جنگل های مصنوعی چین

 

 

 

شهرهای بزرگ چین هرکدام به واسطۀ موقعیت جغرافیایی، دارای آب­ و هوای ویژه می­ باشند:

 

 

 

آب و هوای شهرهای چین

 

 

 

 

اطلاعات عمومی در مورد چین

 

 

شانگ­های بزرگ­ترین شهر چین است و جمعیت این شهر بالغ بر 24 میلیون نفر است. این شهر به عنوان پیشرفته­ ترین شهر چین شناخته می­ شود.

پس از شانگ­های، پکن با جمعیتی بیش از 21 میلیون نفر قرار دارد که به عنوان پایتخت سیاسی این کشور دارای قدمتی 3000 ساله می­ باشد و متروی این شهر، بالاترین میزان رفت­ و آمد در جهان را داراست.

در این شهر برج­ ها و ساز­ه ­های مدرن بسیاری به چشم می­ خورد. دیوار بزرگ چین در این شهر قرار دارد که سالانه میلیون­ ها نفر برای گردش و بازدید از آن به پکن سفر می­ کنند.

توسعه اقتصادی سریع چین، چالش­ های داخلی متعددی را به وجود آورده است؛ از جمله هماهنگ­ سازی رشد جمعیت با منابع طبیعی، افزایش نابرابری درآمد و افزایش قابل توجه آلودگی در سراسر کشور.

 

 

 

شانگهای در چین

شانگهای چین

 

 

 

 

دیوار چین در پکن

دیوار بزرگ چین در پکن

 

 

 

در حالی که حدود 300 زبان در سراسر کشور شناخته شده است، ماندارین چینی زبان رسمی ملی است.

چین دارای تنوع گونه­ های جانوری است و مشهورترین گونه جانوری آن، پاندا است که سمبل این کشور نیز می­باشد.

 

 

پانداها در چین

 

 

 

 

 

 

تاریخ چین

 

 

قدمت چین به 5000 سال پیش برمی­ گردد اما تاریخ مکتوب آن قدمتی 3000 ساله دارد. این کشور زادگاه فیلسوفان بزرگی چون لائوتسه و کنفوسیوس است.

ابتدای تاریخ مدرن چین به سال 1949 بر­می­ گردد و اصلاحات سیاسی اقتصادی این کشور، به عنوان نقطۀ آغازین توسعۀ این کشور، از دهۀ 1970 شروع شد.

چین سریعترین رشد اقتصادی در جهان را داشته است، زیرا رهبر سابق، دنگ شیائوپینگ، در سال 1978 اصلاحات زیادی را به اجرا گذاشت.

از آن زمان دولت سوسیالیست تک حزبی چین به گونه­ ای برنامه ­ریزی شده که به یک اقتصاد مبتنی بر بازار تبدیل شده است.

پشت سر ایالت متحده، اقتصاد چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است. اولین اصلاحات در بخش کشاورزی صورت گرفت.

بیشتر زمین­ های زیر کشت، برنج، گندم، ذرت، سیب زمینی، چای و پنبه می ­باشد. این کشور با در اختیار داشتن 7% از اراضی کشاورزی، غذای 19% از جمعیت دنیا را تأمین می­ کند.

 

 

 

زمین های زیر کشت چین

 

 

 

 

اوضاع سیاسی و اجتماعی

 

 

 

نظام حاکم بر چین، نظامی کمونیستی بوده و دارای تقسیمات کشوری به صورت زیر می­باشد:

 

 

تقسیم کشوری در چین

 

 

 

چین دارای تنوع قومی و نژادی زیادی است. در این کشور 56 گروه قومیتی به رسمیت شناخته شده­ اند.

بزرگترین گروه قومی نژادی این کشور، هان می ­باشد که بیش از 92% جمعیت چین را تشکیل می ­دهد و از پایه­های اصلی فرهنگ چین می­ باشد.

با این حال، 55 اقلیت قومی دیگر، که در مرزهای شمال، جنوب و غرب این کشور زندگی می­ کنند، آداب و رسوم و سنن غنی خود را حفظ کرده و همۀ آن­ ها نیز بخش­ هایی از فرهنگ غنی چین هستند.

چین دارای سه مذهب بزرگ است: بودائیسم، تائویسم، کنفسیوس؛ مهم ­ترین آن ­ها بودائیسم است.

 

 

تنوع مذهب ها در چین

 

 

 

 

 

کیفیت زندگی

 

 

شاخص کیفیت زندگی از میانگین هشت شاخص دیگر به دست می­ آید. جدیدترین آمارها برای کشور چین به صورت زیر است:

 

 

 

کیفیت زندگی در چین

 

 

بر اساس گزارش سایت usnews از نظر شاخص کیفیت زندگی، چین در رتبۀ بیستم دنیا قرار دارد.

مردم چین به دلیل ساختار سیاسی کشورشان، آزادی­ های سیاسی، مانند آن­ چه در غرب وجود دارد، ندارند. جمعیت زیادی از مردم این کشور مایل به استفاده از شبکه ­های اجتماعی داخلی خود هستند و کمتر از شبکه­های اجتماعی خارج از چین استفاده می ­کنند.

 

 

 

 

 

سیستم آموزشی و تحصیلی آن

 

 

نظام آمورش و پرورش در چین به صورت زیر است:

 

سیستم آمورش و پرورش در چین

 

 

 

در چین، دانش­ آموزان معمولا در سن دو یا سه­ سالگی در پیش ­دبستانی ثبت­ نام می­ کنند و در سن شش سالگی به مدرسه می ­روند.

آموزش پیش ­دبستانی اجباری نیست و بسیاری از پیش­ دبستان ها خصوصی هستند. وزارت آموزش و پرورش عهده ­دار امر آموزش دانش ­آموزان چینی به مدت 9 سال و به صورت رایگان است.

آموزش در این دوره اجباری است و همۀ خانواده ­ها موظفند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. اکثر دانش آموزان شش سال را در مدرسه ابتدایی می ­گذرانند؛ با این حال سیستم آموزشی دوره ابتدایی در چند مدرسه به خصوص، یک دوره پنج ساله است.

 

آموزش ابتدایی برای اکثر کودکان در سن شش سالگی شروع می شود.

پس از اتمام تحصیلات اجباری، دانش­ آموزان می­ توانند انتخاب کنند که آیا در مقطع متوسطه ادامه تحصیل دهند یا نه.

تحصیل در مقطع متوسطه سه سال ادامه دارد.

پنج نوع مدرسه متوسطه در چین وجود دارد: مدارس متوسطۀ عمومی، مدارس فنی و تخصصی، متوسطۀ بزرگسالان ، مدارس متوسطۀ حرفه­ ای و مدرسۀ صنایع دستی.

برای ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت کرد و پذیرش در هر یک از این مدارس، منوط به نمره­ ای است که دانش ­آموز کسب می­ کند.

دولت با استفاده از نتایج این آزمون، تصمیم می­ گیرد که هرکدام از دانش ­آموزان در کدام یک از این دبیرستان­ ها ادامه تحصیل دهند.

 

در دهه اول قرن بیست و یکم آموزش عالی در چین به شدت گسترش یافت.

در طول این دوره، مؤسسات مختلف تأسیس شد و تحرک و همکاری بین المللی به طور چشمگیری افزایش یافت. در نتیجه، سیستم آموزش عالی بسیار متنوع­ تر شد.

پذیرش دانشجویان خارجی در چین در راستای اهداف و موازین حکومت این کشور می­ باشد.

آغاز پذیرش دانشجو از دیگر کشورها به سال 1950 میلادی برمی ­گردد. تحصیل در کلیۀ مقاطع تحصیلی و رشته­ها برای دانشجویان خارجی آزاد می­ باشد.

برای پذیرش از دیگر کشورها شرط سنی در مقاطع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به گونه­ ای که حداکثر سن برای مقطع کارشناسی، 25 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد 35 سال، برای مقطع دکتری 40 سال می­باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، داشتن معرفی­ نامه از چند تن از اساتید الزامی است.

تعداد دانشجویان خارجی در این کشور رو به افزایش است. علت این امر، سیاست­ های اصلاحاتی دولت چین، ثبات اقتصادی اجتماعی و رشد خیره­ کنندۀ این کشور در عرصۀ تجارت جهانی است.

گشودن درهای این کشور به روی دانشجویان خارجی جهت بهره ­مندی از توانائی­ های آن­ ها و تبادل علم و دانش با دنیای خارج و همچنین تسهیل شرایط برای تحصیل در خارج از چین برای دانشجویان چینی به منظور دستیابی به دانش روز دنیا و همچنین ترویج زبان چینی در جهان، از اهداف سیاست­ های اصلاحی است.

 

 

 

 

 

وضعیت کاریابی و مشاغل در آن

 

 

با توجه به وضعیت متقاضی، روش ­های کاریابی در چین متفاوت است. اگر متقاضی یک دانشجوی خارجی باشد، باید از دانشگاه محل تحصیل و همچنین اداره امنیت عمومی اجازۀ کتبی دریافت نماید.

 

از جمله مشاغل مناسب برای یک دانشجوی خارجی در چین به شرح زیر است:

 

 

مشاغل مناسب دانشجویان خارجی در چین

 

 

برای فارغ ­التحصیلان وضعیت کمی متفاوت است.

چین کشوری است که متکی بر تولیدات صنعتی بوده و بخش زیادی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است.

این کشور همواره به مهندسین تراز اول نیاز دارد؛ علی ­الخصوص در صنایع سنگین.

لذا فارغ ­التحصیلان رشته­ های فنی مهندسی، به شرط داشتن مهارت و تخصص بالا، مورد تقاضا هستند.

دومین رشتۀ مهم برای کاریابی در چین، فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

چین خود به تنهایی دارای شبکه­ ای بزرگ است که تفاوت­ های زیادی با اینترنت جهانی دارد.

لذا کارجویانی که در حوزۀ IT از مهارت و تخصص ویژه ­ای برخوردار هستند، مورد تقاضا می­ باشند.

به طور خلاصه می ­توان مشاغل مناسب برای فارغ­ التحصیلان را در قالب جدول زیر بیان کرد:

 

 

مشاغل مناسب در چین

 

 

همچنین برای یافتن مشاغل خاص، مراجعه به وب­ سایت های مرتبط با شغل مورد نظر نیز سودمند است:

 

 

وب سایت های مرتبط با شغل در چین

You don't have permission to register